Kínos keménykedések, irreális akciójelenetek, logikai bakik tömkelege, túlnyomórészt tehetségtelen színészek. A Halálos iramban franchise filmjei nem képviselnek magas minőségi kategóriát, ám mégis sikeresek és közkedveltek. Már a hetedik epizódnál tart a széria, és ez az epizód olyan magas nyitópontszámot kapott az IMDB-n, hogy még az én az előző részek alapján szkepticizmusba öltöző személyemet is sikerült érdeklődésre sarkallnia. És valóban, a Halálos iramban 7 tényleg jól sikerült!
Hőseink az előző részben kiiktatták az egész világra veszélyt jelentő Owen Shaw-t, ám azzal nem számoltak, hogy a férfinak van egy hiperszuperül kiképzett, mestergyilkos bátyja. Deckard Shaw (Jason Statham) most vadászik a csapat tagjaira, akiknek csak úgy van esélyük a győzelemre, hogyha bevállalnak egy meglehetősen életveszélyes titkosszolgálati hadműveletet, amelynek középpontjában egy vadonatúj hacker-fejlesztés áll.
A Halálos iramban franchise Mission Impossible-izálódott. Ezalatt azt értem, hogy egy alapvetően gyenge széria egyszer csak képes volt egy igazán színvonalas epizódot prezentálni. Ezúttal a forgatókönyv működik, a maga módján legalábbis mindenképpen. A játékidő megugorja a 130 percet, ám a néző agya mégsem olvad le, a logikai baromságok, és az értelmetlenségek ezúttal nem intéznek olyan masszív támadást szerencsétlen befogadó ellen, mint ahogy az történet az előző két produkció esetében. Persze azért fontos helyükön kezelni a dolgokat. Súlyos logikai félrecsúszások akadnak, de bőven elfogadható mennyiségben. Azok a részletek pedig, amelyek korábban kínos és idegesítő színben tűntek fel, most sokkal inkább egyfajta stílust adnak a produkciónak. Nem, ez a film nem intelligens, de amíg nézed, addig ez nem érdekel, mert sikerül magával ragadnia, és felhőtlenül szórakoztatnia. Ha nagyon túlzásba akarom vinni a nyálalást, akkor még azt is megjegyezhetném, hogy ha nem is nagy mértékben, de a karakterekkel ezúttal sikerült egy kicsit jobban foglalkozni, és természetesen nem feledkezhetünk meg a humorvilágról sem, ami igazán jól működik, és fontos megemlíteni, hogy a készítők ilyen téren ügyesek és nem esnek túlzásokba.
James Wan nagyon meglátszik ezen a filmen. Az új évezred egyik legfontosabb horrorfilmes rendezője ezúttal kissé meglepő módon egy személyétől teljesen idegen műfaj keretei között próbálta ki magát, és a művelet egyértelmű sikerrel zárult. Minden képkockáról üvölt a rendezői profizmus, és a precíz átgondoltság. A jelenetkoreográfiák elképesztőek, Wan pazarul használja ki az alapanyagban rejlő lehetőségeket. A látványvilág ismételten őrületes, tény, hogy ilyen téren az előző alkotások is szépen teljesítettek. Ezúttal mégis azért kiemelkedő az összkép, mert sokkal, de tényleg sokkal több zúzást kapunk, mint korábban. Az akciójelenetek majdhogynem egymást érik, nagyon hosszúak, és igazán változatosak. Az operatőri munka színvonalas, a sokszínű helyszínskála még izgalmasabbá teszi az összképet, a mutatványok pedig most is egészen nagy képtelenségek, ám mocskosul jól néznek ki.
A stáb munkáját Paul Walker halála nem csak a tragédia és a gyász miatt nehezítette meg, hanem azért is, mert a színésznek még jó néhány fontos jelenetét nem rögzítették, így alaposan át kellett szervezni a munkálatokat. A végeredményen azonban a legkisebb mértékben sem érződik izzadtságszag, a történet szépen el lett varrva, nincsenek erőltetett megoldások. Nehéz megtippelni, hogy Walker-t mely jelenetekben helyettesítik valamilyen úton-módon, de ezzel fölösleges mélyrehatóan foglalkozni, mert a kivitelezés minden esetben igazán hiteles. A színésztől vett megható búcsú pedig telitalálat, gyönyörű szépen tisztelegnek az emléke előtt.
Vin Diesel és Dwayne Johnson továbbra sem színészek, ám mindketten nagyon-nagyon élvezik ezt a beteg autós zúzdát, így nemes egyszerűséggel élvezet nézni azt a tehetségtelen, ám szórakoztató produktumot, amit prezentálnak a játékidő során. Michelle Rodriguez sosem volt egy nagy színésznő, ám mostanra mintha az a kevés tehetsége is elkopott volna. A színésznő eddigi pályafutásának talán legrosszabb teljesítményét mutatja be. A gárda legkiemelkedőbb tagja kétségtelenül Kurt Russell, aki a hiperlaza titkosügynök szerepében szerez jó néhány emlékezetes percet. Feltűnik még a Trónok harcából ismerős Nathalie Emmanuel is, aki kifejezetten szépen helytáll, bár elég kevés jelenetet kapott, így nem lehetett túlságosan nehéz dolga. Jason Statham ezúttal is kiválóan alakítja Jason Statham-et annyi különbséggel, hogy most önmaga gonosz alteregóját kellett a kamerák elé varázsolnia.
A Halálos iramban 7-et jól összerakták, ehhez kétség sem férhet. Abszolút megéri a mozis nézést! Látványos, szórakoztató, egy percig sem unalmas, és ami a legfontosabb, hogy nem is fárasztó. Paul Walker most valahol nagyon büszke lehet a csapatára! 8/10.