Három Vasember, kettő Amerika Kapitány, kettő Thor, két Avengers és A galaxis őrzői a mérleg, a maga nemében mindegyik előremozdította a Marvel filmuniverzumának kialakulását és fejlődését. Egy helyben topogni azonban nem lehet, a kérdés pedig adott volt. Hogyan léphet még tovább a sikert sikerre halmozó stúdió? A választ a képregényfolyam egyik legjelentősebb történetében, a Polgárháborúban vélték felfedezni. Az elsöprő kritikai és közönségsiker után hamarosan a magyar rajongók is meggyőződhetnek arról, hogy mennyire jó ez a film. Persze csak abban az esetben, ha valóban tényleg olyan jó...
Mióta a szuperhősök feltűntek a színen, és az emberiség szolgálatába állították különleges képességeiket, megsokszorozódtak a tömeges halált okozó katasztrófák és támadások. Sokszor a nagyobb jóért vívott harc hevében ártatlanok százai és ezrei vesztik életüket. Tony Stark (Robert Downey Jr.), belátván ezt úgy dönt, hogy beáll az új politikai indítvány mögé, amely kötelezi a szuperhősöket arra, hogy csatlakozzanak az újonnan megírt egyezményhez és a kormány utasításait követve folytassák tevékenységüket. Amerika Kapitány (Chris Evans) nem hajlandó csatlakozni a kezdeményezéshez, nem engedi, hogy megkössék a kezét, így a Bosszúállók csapata kettészakad, a hősök egymás ellen fordulnak. Eközben a titokzatos Zémó (Daniel Brühl) is tervez valamit, aminek köze van ahhoz a könyvhöz, amivel egykor A tél katonáját (Sebastian Stan) irányították.
A Polgárháború filmre vitelének jogossága soha nem volt kérdés, ám néhány éve még legelőbb a rajongók kósza álmaként kezelhettük, hiszen a szuperhősmozik nem tartottak ott, ahol ma. A Marvel zseniálisan megtervezett szisztémája által produkált hihetetlenül gyors és hatékony fejlődés azonban magával hozta eme rendkívül összetett sztori mozgóképes megszületését is. És valóban, jót tesz a cselekményláncolatnak, hogy ezúttal a korábbiaknál nagyobb arányban helyeződik a konfliktus politikai-társadalmi felületre. Összességében nem olyan komor és sötét a hangulat, mint A tél katonájában, viszont a Marvel a Polgárháborúval bizonyítja, hogy kémdráma nélkül is tud nagyon komoly történeteket mesélni. A korábban feltétel nélkül egy oldalon álló hősök rivalizálása gyakorta erőteljes tálalásban manifesztálódik, a finálé, Zémó csodálatosan alakított szálával megtámogatva pedig a Marvel eddigi egyik legjobbja.
A legzavaróbb negatívum az amúgy nagyon is jó filmben a szövegkönyv, elsősorban a humor szempontjából. A drámai szálakat nem egyszer remekül megírt dialógusok kísérik, a viccelődés viszont helyenként vagy indokolatlan vagy túlzásokba fordul. A történetben Hulk és Thor kivételével a Bosszúállók összes karaktere feltűnik, a hiányzókat pedig Fekete Párduc és Pókember pótolják, sőt, a Hangya is szerepel, így ez a produkció tulajdonképpen majdhogynem harmadik felvonása az Avengersnek. Ettől függetlenül azonban többnyire sikerül megtalálni az egyensúlyt, a sokszereplős történetben mindenki megkapja a maga hangsúlyát, de persze a fővonal Vasember és Amerika Kapitány szembenállását mutatja be. Pókember hazai bemutatkozása a rajongók régóta vágyott eseménye volt, most pedig végre bekövetkezik, kissé még kiforratlan, ám kétségtelenül jól kigondolt tálalásban.
A Russo testvérekben nem hiába bízott a Marvel, hiszen A tél katonáját nagyon odatették. Szerencsére most sem okoznak csalódást, az akciókoreográfiák ugyanis több fronton is maximálisan helyt állnak. Visszaköszön A tél katonája elképzelésmódja, miszerint a csatajelenetek leginkább egy-egy elleni összecsapásokból állnak össze, a néző pedig sokkal több kisebb részletet láthat a nagy egészből, a zúzás jóval közelebb kerül hozzánk. A látványvilág elsőosztályú, bár a helyszínválasztás nem mindig tökéletes. A reptéri konfliktus esetében túl tág a tér, valahogy kong az egész, miközben hőseink ütik egymást valamelyik szegletében. Összességében azonban Russoék remekül kigondolt, jól kivitelezett, részletgazdag és változatos munkát tettek le az asztalra.
Az Amerika Kapitány: Polgárháború jó film, bár tény, hogy túlságosan hosszú, így időnként vontatottá válik. A Marvel univerzum újabb lépcsőfoka a moziban. Nem ez a stúdió legjobb filmje, de valószínűleg ez az eddigi legfontosabb. 8/10.