Minden magyar képregényrajongóval egyetemben én is nagyon hálás vagyok a Kingpin Kiadónak, hiszen nekik köszönhetően évről évre zamatosabbnál zamatosabb kiadványok színesítik szürke hétköznapjainkat. Persze, vannak más magyar képregényforgalmazók is, de ők mind mérföldekkel lemaradva kullognak Harza Tomiék mögött. A Kingpin tavaly megjelentette első olyan képregénykötetét, amelynek Vasember a főszereplője. Ez a Gyilkológép.
Az Extremis után járunk. A vírusnak köszönhetően Tony Stark gyakorlatilag eggyé vált a Vasember-páncéllal, és telepatikus úton képes irányítani bármilyen más számítógépes rendszert is. Nem sokkal a békecsúcs-találkozó előtt gyilkosságsorozat veszi kezdetét, és a tetthelyeken talált bizonyítékok egyértelművé teszik, hogy az elkövető minden esetben Vasember volt. Tony Stark nyaka körül szorul a hurok, hiszen valaki valahol, minden jel szerint képes irányítani páncélját, és így - az Extremis révén - őt magát is.
A történet Daniel és Charles Knauf munkájának eredménye. Az írók remek forgatókönyvet raktak össze. A komoly hangulatú, fajsúlyos sztoriba a temérdek izgalom és konfliktus mellé nem kevés paranoia is társul. Az alkotók rendkívül ügyesen hatolnak Tony karakterének mélyére, hogy ezzel bemutassanak egy vívódó, szenvedő, de ugyanakkor a végletekig kitartó főhőst. A cselekmény emocionális vonalát nagyban gazdagítják az Amerika Kapitány és Vasember között támadó nézeteltérések, a kockázatokat vállaló Nick Fury aktív jelenléte pedig jó adag feszültséggel szolgál a történet számára. Jó ötlet volt továbbá az Új Bosszú Angyalainak és a Fantasztikus Négyesnek a bevonása, hiszen így színesebb az összkép. Némi, szolid mennyiségű humor is akad a forgatókönyvben, de pont annyi, amennyinél több már hülyén hatna a komor légkör mellett. Tony múltja, a Vasember legenda kezdete is aktív szerephez jut a Gyilkológépben, ebből kifolyólag pedig kapunk egy egészen ütős, többrétegű fordulatot.
Patrick Zircher rajzai lenyűgözőek. Fantasztikus beállítások, és ügyesen megtervezett képek teszik még magával ragadóbbá a történetet. Az akciójelenetek kivitelezése elsőosztályú, a dinamikus színvilág pedig csak fokozza a gyönyört. A brutálisabb jelenetek bátor ábrázolásmódja is sokat nyom a latba, és a karakterek közötti konfrontációk hangulata is remekül érzékelhető a pazar rajzolói munkának köszönhetően. Őrszem és Vasember összecsapása egyenesen lehengerlő, hogy csak a legjobbat említsem!
A Gyilkológép gondolati szinten leginkább a felelősségről, és a régmúlt bűnök súlyáról szól. A zárójelenet rendkívül ütős, hiszen az írók, az ügyes felvezetést követően, kikacsintanak a közelgő Polgárháború viharának irányába.
Fasza képregény. Érdemes elolvasni! 8,5/10.