Elérkeztünk egy újabb év végére, napokon belül búcsúztatjuk 2011 - et. Épp ezért eljött az ideje a filmévösszegzésnek is. Kettő toplista lát napvilágot, a legrosszabb idei filmekről, ahogy a cím is mutatja, ebben a posztban olvashattok, majd pedig holnap láthatjátok az ellenpólust, a jobbakat. A holnapi lista valószínűleg 20 helyezettet fog tartalmazni. Ennek az az oka, hogy 2011 igencsak pozitív esztendő volt filmek szempontjából, különösen az én, közvéleménytől többnyire eléggé eltérő ízlésemnek. Azokról a filmekről, melyek egyik listába sem kerültek bele, egy hosszabb összefoglaló posztban fogok értekezni.
A továbbra kattintva láthatjátok azt a tíz filmet rangsorolva, melyek véleményem szerint az idei felhozatal legrosszabbjai voltak.
10. A gondozoo
Közel sem nézhetetlen, sőt, időnként kifejezetten szórakoztató, viszont a jótól nagyon messze van. Az alapötlet bemutatása, miszerint főhősünk úgy próbál becsajozni, hogy állathaverjai útmutatását követi, kifejezetten gagyira, és néhol idegesítőre sikeredett. A színészi játékok van, hogy gusztustalanok, de többnyire inkább csak gyengék. Egyedül Rosario Dawson nyújt értékelhető alakítást, bár azért Kevin James is igyekszik. A poénok néha tényleg viccesek, de meg se közelítik mondjuk a Dr. Dolittlet, hogy maradjunk műfajon belül. A gorilla megszöktetése, majd jelmezes férfinak álcázása pedig annyira hiteltelen ötlet, hogy még nevetni sem lehet rajta.
9. Csúcshatás ( bővebben itt )
A forgatókönyvírónak csupán egy pár sort kellett volna másképpen megírnia, és akkor ez a film a holnapi listában kapna helyet. A befejezés ugyanis tönkre vágja az amúgy pazar összképet, olyannyira, hogy felejthetetlen rossz szájízt hagy maga után. A film a drogfüggőségről szól, illetve annak hátrányairól. A cselekmény tökéletesen halad, ám a zárás szinte a néző képébe vágja, hogy a kábítószer mennyire hűdejó. És ez megbocsáthatatlan.
8. Amerika Kapitány: Az első bosszúálló ( bővebben itt )
Joe Johnston filmje súlytalanra, semmilyenre sikeredett. A karakterek közül senkinek sem tudunk szurkolni, a színészgárdából senkivel sem tudunk szimpatizálni. A smink minderre még rátesz egy lapáttal, mely annyira művé teszi a szereplőket, hogy még abból a kicsike arcjátékukból is kiöl minden érzelmet. A történet felejthető, az akciójelenetek többnyire unalmasak, és csak néhol látványosak. Elképesztően érezhető, hogy az Amerika Kapitány: Az első bosszúálló csak azért készült el, hogy a képregényeket nem ismerő nézők ne tátsák majd a szájukat tök hülyén a Bosszúállók nézése közben. Valójában, ennek a filmnek az elkészítéséhez senkinek sem volt egy fikarcnyi kedve sem. Hugo Weaving és Tommy Lee Jones azért valamennyire igyekeznek megmenteni a helyzetet, de ez édeskevés.
7. Harry Potter és a halál ereklyéi 2. rész
Már a negyedik részen is érezhető volt, hogy a Harry Potter könyvek túlságosan hosszúak ahhoz, hogy az alkotók normális filmet tudjanak készíteni belőlük. A tűz serlegéből végül azért jól jöttek ki, de az ötödik rész már teljes csőd volt, a hatodikról és a hetedikről pedig már ne is beszéljünk. A befejező rész igaz, az utolsók között messze a legtűrhetőbb, de ettől még szörnyen nevetséges, a beígért A király visszatér szintű látvány sehol, ráadásul az egész csak úgy bűzlik Hollywoodtól.
6. X-men: Az elsők ( bővebben itt )
Nekem, a korábbi X-men filmek nagy kedvelőjének hatalmas szenvedés volt végigülni Matthew Vaughn gyalázatát, akiről már a Ha/Vernél kiderült, hogy nem tud képregényfilmet rendezni. A legnagyobb negatívum a fertelmes színészválasztás. Senki se akarja elhitetni velem, hogy James McAvoy X professzor és, hogy Fassbender pedig Magneto. Mert én ezt nem veszem be, ez egy hülyeség. Ezek a karakterek túl súlyosak, túl kemények ahhoz, hogy ezek a színészek azonosulni tudjanak velük, ráadásul külsőre se illenek a szerepekre. Jennifer Lawrence üde színfolt a filmben, de még így is Hugh Jackman nyújtja a legjobb alakítást 3 másodperces cameojában. A látvány borzasztóan " mű ", a helyszínválasztások pedig, akárcsak a színészek esetében, pocsékak.
5. Förtelmes főnökök
Ahogy a cím is mondja, ez a film förtelmes. Az év vígjátékának van kikiáltva, holott egyáltalán nem vicces. A poénokból nem sugárzik semmi kreativitás, ráadásul maga az alapötlet is ízléstelenül morbid és hiteltelen. A karakterekre nincs jobb szó, mint hogy szarok, a színészi játékok pedig értékelhetetlenek. A három főszereplő súlytalan, Kevin Spacey és Colin Farrell pedig ripacskodnak. Egyedül Jennifer Aniston hozza jól a figurát, ráadásul ő nagyon dögös is.
4. Frászkarika ( bővebben itt )
Horrornak a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető tinivígjátékra hajazó horrorparódiának tűnő valami. Karakterek nincsenek és a normális történet szikráit is csak elvétve találjuk meg. A horrorelemek kevés kivételt leszámítva röhejesek, a látvány pedig már tizenöt éve is gáz lett volna. A színészi játék értékelhetetlen, bár Farrell nagy ritkán azért megrázza magát, de ezúttal ő sem egy Bullseye.
3. Hopp
Hát, ha van olyan film, ami káros az agyra, akkor az a Hopp. Erre a filmre amúgy nem igazán lehet haragudni, hiszen annyira rossz, hogy már szórakoztató. James Marsden húsvéti nyuszivá válik, miután segít megmenteni az ünnepet egy hatalomra törő csibétől, akinek a végén nyúlfogai nőnek. Mindeközben David Hasselhoff bölcselkedik és szúrósan néz, a CGI nyuszi pedig ide - oda pattog. A történet maga a téboly, az alkotók valószínűleg marihuánamámorban írták meg az egész forgatókönyvet, és nagy valószínűséggel az egész filmet egy jó nagy viccnek szánták.
2. Hupikék törpikék ( nem sokkal, de valamivel bővebben itt )
Nem volt még példa rá, hogy így megalázzanak egy klasszikust a mozivásznon. A ronda CGI törpök remélem még rémálmomban sem jönnek elő. A történet gagyi, és borzasztóan nevetséges, a színészi játékok rosszak. A címszereplők eredeti karaktereit tökéletesen elrontották. Az állandó danászás pedig még azoknak is az agyára megy, akik amúgy bírják a törpikék jól ismert dallamait. A legszomorúbb az egészben az, hogy ezt a filmet érezhetően komolyan gondolták. Nem úgy, mint a Hoppnál, ezt a produkciót tényleg, teljes mértékben komolyan akarják vetetni a nézővel. Szomorú...
1. Csak szexre kellesz ( bővebben itt )
Ha ezt a filmet nem csinálták volna meg, akkor gyakorlatilag ugyanott lennénk, mint most. A forgatókönyv sablonos, érdektelen, alibi az egész. Az írók maguk is leszarták az egészet, vagy csak irtóra tehetségtelenek. A kivitelezés még tovább rontja a helyzetet. Romantikus vígjáték címén kapunk egy nagy semmit. Nem tudunk a filmen se nevetni se sírni, de még ébren maradni is alig - alig. Ashton Kutcher játéka súlytalan, Natalie Portman pedig úgy tűnik, hogy romba akarja dönteni a róla kialakult képet. Egyértelműen, minden kétséget kizáróan ez 2011 legeslegrosszabb filmje, kezet csókolok annak, aki mutat olyan produkciót, ami übereli a Csak szexre kelleszt ilyen téren.
Ezek a filmek képezik véleményem szerint 2011 legalját. Holnap érkezik az ellenpólus.