Sziasztok!
Ma a 2010 - es Red című akcióvígjátékról lesz szó.
Frank Moses ( Bruce Willis ) nyugdíjas CIA ügynök, aki menekülésre kényszerül, miután otthonában megtámadják. Régi társaival, Joeval ( Morgan Freeman ) és Marvinnal ( akit szintén megakarnak ölni - John Malkovich ) próbálnak rájönni, mi állhat a dolog hátterében, miközben Franknek újdonsült barátnőjére, Sarahra ( Mary-Louise Parker ) is vigyáznia kell. Később csatlakozik hozzájuk két régi társ is Victoria ( Helen Mirren ) és Ivan ( Brian Cox ) személyében. Hamarosan rájönnek, hogy egy régi guatemalai CIA akció van a háttérben, amiben Frank és Marvin is részt vettek. Akik rajtuk kívül ott voltak, már mind halottak. Az is kiderül, hogy akkor, Guatemalában a jelenlegi alelnököt ( Julian McMahon ) mentették ki, miután az megöletett egy csomó embert. Ekkor Frank elhatározza magát. Megakarja ölni az alelnököt. Mindeközben a nyomukban liheg a fiatal CIA ügynök, William Cooper ( Karl Urban ).
Komoly meglepetésben részesültem, mikor elkezdtem nézni a Redet. Ugyanis eddig fogalmam sem volt róla, hogy ez egy képregényfilm. De miután lepörgött a DC felirat a képernyőn, kénytelen voltam elfogadni ezt a tényt. Nem is hallottam még soha, hogy a DC Comicsnak lenne ilyen képregénye. De természetesen majd utánanézek. Na de akkor lássuk magát a filmet.
Természetesen a nagyszerű szereposztás miatt érdemes elsősorban megnézni a filmet. John Malkovich egy agyilag kissé rozzant karaktert játszik, de ez teljes mértékben illik is hozzá. Nagyon jól kelti életre a figurát. Morgan Freemanre sem lehet panasz, a kisujjából kirázta ezt az alakítást. Kár, hogy nem jut neki túl sok idő a vásznon. Karl Urban nagyon jó alakítást nyújt William Cooper személyében. Brian Cox nagyon szimpatikus, és Helen Mirren is szépen helyt áll. Természetesen a végére hagytam az aduászt, Bruce Willist, aki parádézik a szerepben, ahogy ezt már megszokhattuk tőle. Említsük még meg Mary-Louise Parkert, aki nagyon szimpatikus, és teljesen helytálló színészi játékot produkál.
A film egyik legnagyobb pozitívuma a reális karakterek. Sarah személyében végre kapunk egy olyan nőt a főhős oldalán, aki nem kezd el rögtön rinyálni és sipákolni, ha elrabolják, elsül egy pisztoly vagy rakétavetővel lövöldöznek körülötte. Megőrzi a hidegvérét, és sokkal reálisabb, és nem utolsósorban szimpatikusabb hatást kelt, mint általában az ilyen stílusú filmek női karakterei. Szintén reális karakter William Cooper, aki a munkáját, mint egy gép végzi, akármilyen feladatot is kapjon, de megismerjük az emberi oldalát is. Ezt legjobban az a jelenet példázza, mikor Frank megfenyegeti Williamet, hogy megöli annak családját.
A film hihetetlenül pörgős, tele van látványos akciójelenetekkel. A lassítások ilyenkor a maximumra fokozzák a hatást. Személyes kedvencem Bruce Willis egyik akciójelenete, ahol ismét egy rendőrautóval trükközik ( ahogy a Die hard 4 - ben is ). És mivel akcióvígjátékról beszélünk, nem maradhatnak el a poénok sem. Amik ugyan elég mérsékeltek, de nagyon sokat kapunk belőlük, és így mosolyogva, néhány hangos felröhögéssel fogjuk végignézni a filmet. A képi megoldások is ötletesek. Elég sok helyszínt bejár a cselekmény, és a váltást mindig egy - egy képeslap formájában adják a tudtunkra. A fegyverhangok marha jók. Ennyire tökös, zúzós fegyverhangokkal kevés filmben találkozunk.
Bátran ki tudom jelenteni, hogy a Red az eddigi legjobb akcióvígjáték, amit láttam. Mindenképpen ajánlom a megnézését.
Köszönöm, hogy elolvastátok!
Sziasztok!